ERSİN ERGE (Şair-Yazar)

Zekeriya Çavuşoğlu 

( POLONYA’DA AKADEMİK LİTERATÜRE GEÇEN SAMSUNLU SANATÇI – Ersin ERGE)

Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinde III. Yeni Şiir hareketinin öncü şairlerinden olan Ersin Erge 1963 Boğaziçi Köyü doğumlu olup; çocukluk yıllarını Ankara ve Samsun ile doğduğu köyde geçirdi. İşletme ön lisansla AÖF’ den ayrıldı. Basında çalıştı…Vekil öğretmenlik ve özel bir şirketin muhasebesinde çalıştı. Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Pedagojik eğitimini tamamladıktan sonra 14 yıl Konservatuar Tiyatro Bölümünde, Türk Tiyatro Tarihi alanında Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Yunus Emre’nin: “Geliş danış olalım/ İşi kolay kılalım/Sevelim sevilelim/Dünya kimseye kalmaz” dizelerinin Birleşmiş Milletler Binasının duvarına İngilizce ve Türkçe yazılması için oynadığı “Ballar Balını Buldum Yunus” adlı oyun gibi irili – ufaklı tiyatro oyunlarında görev aldı.

“Şerefiye” , “Herhangi Bir Gece Yarısı” , “Taşbademleri”, “Cephede Piknik” ve “Ders” adlı oyunların yönetmenliğini yaptı.

Samsunda Sanat Sanatta Samsun” adlı televizyon programını, Türkiye’nin ilk yerel televizyonunda, bir yayın dönemince sundu.

Samsun Göründü Paşam” adlı kısa metrajlı film senaryosunu Samsun Valiliğinin katkılarıyla, Atatürk’ün Samsun’a ilk adımının 80.yılında filme aldı. Film TRT Televizyonunda gösterildi.

Şair-Yazar Ersin Erge 1984 yılında başladığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığında, Kültürel ve Sportif Etkinlikler Müdürü olarak çalışmakta olup, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nda “Gözlemci” olarak görev yapmaktadır…

İnsanlığa katkısı olmayan sanat yok olmaya mahkumdur” – diyen Ersin Erge’nin sanatçı kişliği ve eserleri; Polonya’nın Krakow ilindeki “Unuwersytet Jagıellonskı Instytut Fılologu Orıentalnes Zaklad Turkologu” de Slwia Janas tarafından tez konusu yapıldı. Sanatçı hakkında 76 sayfalık kitap yazıldı. Söz konusu kitap Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığındadır.

ERSİN ERGE’NİN ESERLERİ :

TEMELİMİZ KÜLTÜRDÜR…Deneme : Samsun Sanat Yayınları …(1996)
TÜRK TİYATRO TARİHİ
…Derleme Ders Kitabı… (1997)
SAMSUN GÖRÜNDÜ PAŞAM
…Senaryo/Kısa Metrajlı Film (TRT-2 1999)
VARDİYA………… Şiir…Barış Gazetesi Yayınları. 1.Baskı…(2006)
TUT Kİ
… Şiir…Barış Gazetesi Yayınları: 3.Baskı. (2007)
HERHANGİ BİR GECEYARISI
…Tiyatro Eseri…(Sahnelendiği iller:Samsun, Sinop, Zonguldak, Amasya ,Ankara,…)

tut ki
  seni ararken Tayland’da
  günlük bir aşk bulmuş beni
  sana benzemiyordu ama
  kalın etli dudakları vardı
  bir de boynunda ben
  sen sandım o ara

kasıklarına kadar…

tut ki
  şairliğime gülmüşsün
  sen olmasan
  şair olmazdım belki ben
  böyle dizelerde yazmazdım
  milyonlar açlıktan ölürken
  sana tapmazdım.
            (…)

  Ersin ERGE şiir,senaryo,tiyatro eseri ve anlatı türlerinde eserleri olan bir sanatçı olup, Türk Sanatçısının başarısını yurt dışında da kanıtlamıştır.Eserleri ve sanatçı kişiliği Polanya’nın Krakow ilindeki Yellegon Üniversitesinde mastır tez konusu olan sanatçımız halen Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Kültür-Spor Ekinlikleri Şube Müdürü olarak çalışıyor…

Hakkında E. Erge

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

samsun kent sanatçıları

ÇİVİSİ ÇIKTI Söze nasıl başlasam hangi birini desem Türkçe’yi katlettiler sözün çivisi çıktı Kahverengi elası …

2 Yorum

  1. Ersin Erge şiirlerinde zorlama olmadan yüreğiyinen yazan, kalbinde insan sevgisi olan insana değer veren bir kişi…
    Bir şair bir dost. Erge dizilerinde sevginin sınırlarına, boyutlarını nasıl zorluyorsa sevginin evrenselliğini alanlarının genişiliğini anlatıyorsa yaşamınıda aynı ölçülerde yaşıyor. Paylaşımcı samimi vede duygusal olan Erge’nin yaşamı yüreğine yüreğide kalemine hükmedince ERGE’NİN ortaya işte budenli güzel dizeler çıkıyor. Birgün seninle aynı sahneyi paylaşma umudu ile SENİ SEVİYORUM CAN DOSTUM.OKUL ARKADAŞIM. İYİKİ SENİ TANIMIŞIM. 1.MAYIS İŞCİ VE EMEĞİN BAYRAMI KUTLU OLSUN SÜLEYMAN TÜRK

  2. ”Çökmüş dizlerimle ellerim dermansızlıktan hep böyle açık duramam”çok etkileyici.başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir