ORHAN BORAN KİMDİR

SİVAS KONGRESİ ÖNCESİ YAŞANAN AYMAZLIKLAR

Toplanılır.

Bilgiler verilir, bilgiler alınır. Vatanın gücünden, silahsızlıktan bahsedilir. Kimi : “İngiliz” der. Kimi : Sözü alıp Amerikan mandasında karar kılar.

Bunlar büyük karar öncesinin ince acılandır. Tut­saklıktan kurtulup bir başka tutsaklığın kucağına düşmek

Dağlarda Türk Yiğitleri işaret bekler, ışık bekler. Bükülmez bir irade, boyun eğmeyen bir baş ve uğruna can verilecek önder ister.

Kemal Paşa üzgündür. Manda düşüncesini değil ka­bullenmek, sözünü bile duymak istemez.

İsli kara lâmba aydınlığında genç bir yüz ışıldar. Dipten ayağa ateş ve coşkuyla doludur. Sesi toplantı sa­lonunun cansız duvarlarında yürekli bir cüretkârlıkla çınlar :

“- Paşam temsilcisi bulunduğum Tıbbiyeliler beni buraya İstiklâl davamızı başarmak yolundaki çalışmaya katılmak üzere gönderdiler. Mandayı kabul edemem. Eğer, Kabul edecek olanlar varsa bunlar her kim olursa olsun şiddetle red ve takbih ederiz. Farzımuhal manda fikrini siz kabul ederseniz sizi de red ederim. Mustafa Kemal’i Vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak ad­landırır ve telin ederiz.”

Gün doğar, gece açılır, yüzlerce umut aydınlıkları yayılır.

Kemal Paşa rahatlamıştır.

“- Efendiler” der. “Temel ilke, Türk ulusunun onur­lu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bunun da yolu tam bağımsızlıktan geçer, /Ye kadar zengin ve büyük olursa olsun bağımsızlığından yoksun bir ulus uygar in­san karşısında uşak durumundadır.

Yabancı bir devletin koruyuculuğunu istemek in­sanlık ni-teliklerinden yoksunluğu, güçsüzlüğü ve bece­riksizliği açığa vurmaktan başka bir şey değildir. Ger­çekten bu aşağılık duruma düşmemiş olanların, isteyerek başlarına yabancı bir yönetici getirmeleri hiç düşünü­lemez. “

NOT: Meydan okuyan genç tıbbıyeli ORHAN BORAN’ın babasıdır. ( anadolu destanı-zekeriya çavuşoğlu)

Allah rahmet eylesin….

Hakkında Z. Çavuşoğlu

ZEKERİYA ÇAVUŞOĞLU Gümüşhane ilinin Torul ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi./ Anadolu Destanı (Şiir), Bir Öpücüğe Barış (Öykü), Gerçekleşen Düş (Masal), Umutlara Değmez Kurşun (Öykü), Sessiz Kalemlerin Öyküsü (Şiir), Gök Yorgan Yer Yatak (Şiir),Türk Dili ve Edebiyatı Bilgileri Kaynak Kitabı, Zamana İliştirilmiş Yazılar, Talya ( şiir), yayınlanmış yapıtları./ Bukalemunlar (özgür yazılar), Güz Yangını(roman), Heceleme(şiir), LYS Edebiyat, Bulmacalarla Edebiyat, basıma hazır yapıtları./ Bir Öpücüğe Barış (Kültür Bakanlığı Öykü Mansiyon Ödülü), Gerçekleşen Düş (İnönü Üniversitesi Masal Yarışması Birincilik Ödülü), Çanakkale Destanı (Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneğinin açtığı yarışmada Jüri Özel Ödülü),1984–1994–1995–1996 yılları öğretmenler arası şiir yarışmaları birinciliği ödüllerini kazandı./ Anadolu Destanı, adlı şiirsel tiyatrosu bestelenerek sahnelendi./ Yine şiirsel tiyatro olarak düzenlediği Çanakkale Destanı, Ata’ya Güzelleme ve Sessiz Kalemlerin Öyküsü sahneye aktarıldı./ 1999 yılında sanata katkılarında dolayı D/AJANS ve Gazi Belediyesi tarafından verilen sanat ödüllerine değer görüldü./ 2013 yılı TRT Çocuk Şarkıları Yarışması’nda, şarkı sözü olarak kaleme aldığı şiir, ilk 10’a girerek finale girmeye hak kazandı./ 2013 Amasya Mihri Hatun Şiir Yarışması’nda ikincilik, 2014 yılında ise mansiyon ödülü kazandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÇİPRAS

Çipras’taki hesaba sarayı da yok bunun/ borcu varmış kasaba bizim kafamız basmaz / Çipras’taki hesaba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir